Vasara – kelionių metas. Džiaugiamės šiltais orais, ilgesnėmis dienomis ir galimybe leistis į išvykas automobiliu. Tačiau būtent šiltasis sezonas vairuotojams pateikia ir nemalonių staigmenų, viena dažniausių – ant automobilio kėbulo ar ratlankių atsirandančios juodos, lipnios dėmės. Tai – bitumas, pagrindinė asfalto rišamoji medžiaga, kuri karštu oru ar kelio remonto metu gali lengvai „papuošti“ mūsų transporto priemones. Nors iš pirmo žvilgsnio šios dėmės gali atrodyti tik kaip estetinė problema, ilgainiui jos gali pažeisti automobilio dažų sluoksnį. Todėl svarbu žinoti, kodėl taip nutinka ir kaip šias dėmes pašalinti efektyviai bei saugiai, nepadarant žalos savo automobiliui.
Kas yra Bitumas ir Kuo Jis Skiriasi Nuo Deguto?
Dažnai buityje žodžiai „bitumas“, „derva“ ar „degutas“ vartojami kaip sinonimai, tačiau techniškai jie reiškia šiek tiek skirtingus dalykus. Mūsų keliuose naudojama medžiaga dažniausiai yra bitumas. Tai tamsi, tąsi, vandeniui nepralaidi medžiaga, gaunama perdirbant naftą – tai yra sunkiausia naftos frakcija, liekanti po lengvesnių produktų (benzino, dyzelino, žibalo) atskyrimo. Pagrindinė bitumo savybė, dėl kurios jis vertinamas kelių tiesyboje – puikus sukibimas su mineralinėmis medžiagomis (skalda, žvyru, smėliu) ir gebėjimas jas surišti į tvirtą, ilgaamžę dangą.
Bitumas pasižymi termoplastinėmis savybėmis: kaitinamas jis minkštėja ir tampa skystas, o vėsdamas kietėja. Būtent ši savybė leidžia jį naudoti karšto asfalto mišinių gamybai. Tačiau ta pati savybė lemia ir tai, kad labai karštą vasaros dieną kelio danga gali šiek tiek suminkštėti, o bitumas tapti lipnesnis.
Svarbu atskirti bitumą nuo deguto (arba akmens anglių dervos). Degutas yra šalutinis produktas, gaunamas koksuojant akmens anglis. Nors praeityje jis taip pat buvo naudojamas kelių tiesybai, šiuo metu dėl aplinkosaugos ir sveikatos problemų (degute yra kancerogeninių medžiagų) jo naudojimas yra labai ribotas arba visai uždraustas daugelyje šalių, įskaitant Lietuvą. Taigi, kai kalbame apie juodas dėmes nuo kelio dangos, beveik visada turime omenyje būtent naftos kilmės bitumą.

Kaip Gaminamas Asfaltas ir Kodėl Bitumas Atsiduria Ant Mūsų Automobilių?
Asfaltas, tiksliau – asfaltbetonis, yra kompozicinė medžiaga, sudaryta iš mineralinių užpildų (skaldos, žvyro, smėlio, mineralinių miltelių) ir rišamosios medžiagos – bitumo. Karšto asfalto mišinys gaminamas specializuotose gamyklose, aukštoje temperatūroje sumaišant įkaitintus užpildus su karštu skystu bitumu. Gautas mišinys transportuojamas į kelio tiesimo ar remonto vietą ir klojama specialiomis mašinomis, vėliau tankinama volais.
Nors atvėsęs ir sutankintas asfaltas yra tvirtas, tam tikromis aplinkybėmis bitumas gali išsiskirti iš dangos ir prilipti prie automobilių:
- Aukšta aplinkos temperatūra: Karštomis vasaros dienomis saulės kaitinama asfalto danga gali įkaisti iki 50-60°C ar net daugiau. Esant tokiai temperatūrai, bitumas suminkštėja ir tampa lipnus. Važiuojant per tokią dangą, ypač didesniu greičiu, smulkios bitumo dalelės gali būti išsviestos į orą besisukančių ratų ir prilipti prie automobilio kėbulo, ypač slenksčių, durelių apačios, galinio buferio ir ratlankių.
- Kelio remonto darbai: Dažniausiai bitumo dėmių „pasigauname“ važiuodami per neseniai paklotą ar remontuojamą kelio ruožą. Net jei danga atrodo jau sustingusi, viršutiniame sluoksnyje gali būti nesurišto bitumo likučių arba pati danga dar nebūna galutinai „susigulėjusi“. Ypač pavojingi ruožai, kur atliekamas paviršiaus apdorojimas – ant senos dangos užpurškiamas bitumo sluoksnis ir užbarstoma smulkios skaldelės. Kol skaldelė galutinai nesusitankina ir nesusiriša su bitumu, važiuojant per tokį ruožą, kartu su skaldelėmis ant automobilio gali patekti ir daug bitumo.
- Skaldelės ant kelio: Kartais kelininkai naudoja bitumu apipurkštą skaldelę duobėms lopyti ar kelkraščiams tvirtinti. Nuo tokių vietų skaldelės gali būti išmėtytos ant važiuojamosios dalies, o kartu su jomis – ir bitumas.
- Senos, pažeistos dangos: Senesnėse, sutrūkinėjusiose kelio dangose, ypač po lietaus ar karštomis dienomis, bitumas taip pat gali lengviau išsiskirti į paviršių.
Kodėl Reikia Skubėti Valyti Bitumo Dėmes?
Bitumo dėmės nėra tik vizualinis trūkumas. Nors šviežios dėmės atrodo tiesiog kaip purvas, ilgiau paliktos jos gali pridaryti rimtesnės žalos:
- Sukietėjimas: Saulės šviesa ir oras veikia bitumą, jis kietėja ir tvirčiau sukimba su dažų paviršiumi. Sukietėjusias dėmes pašalinti yra kur kas sunkiau nei šviežias.
- Dažų pažeidimas: Bitume esančios medžiagos, ypač veikiamos saulės UV spindulių, gali lėtai reaguoti su automobilio lako ir dažų sluoksniu. Ilgainiui toje vietoje gali atsirasti matinė dėmė, spalvos pakitimas ar net lako įtrūkimų, ypač jei bandoma kietą bitumą nukrapštyti mechaniškai.
- Korozijos rizika: Nors pats bitumas yra atsparus vandeniui, po juo gali likti drėgmės ar purvo dalelių. Jei toje vietoje jau buvo nedidelis dažų pažeidimas (pvz., įbrėžimas), bitumo dėmė gali paslėpti po ja besivystančią koroziją.
Todėl pagrindinė taisyklė – pastebėjus bitumo dėmes, jas reikėtų pašalinti kuo greičiau, idealiu atveju – po artimiausio automobilio plovimo.
Kaip Saugiai ir Efektyviai Pašalinti Bitumo Dėmes: Žingsnis po Žingsnio
Bitumo valymas reikalauja kantrybės ir tinkamų priemonių. Svarbiausia – nepažeisti automobilio dažų. Štai pagrindiniai žingsniai ir patarimai:
1. Automobilio Nuplovimas
Prieš pradedant valyti bitumo dėmes, automobilį būtina kruopščiai nuplauti. Tai pašalins purvą, dulkes ir smėlio daleles, kurios galėtų subraižyti dažus valymo metu. Geriausia plauti naudojant aukšto slėgio plovyklą ir automobilių šampūną. Po plovimo automobilį nusausinkite arba leiskite jam natūraliai nudžiūti.
2. Tinkamos Priemonės Pasirinkimas
Rinkoje yra daugybė specialių bitumo ir dervų valiklių aerozolio ar skysčio pavidalu. Tai pati saugiausia ir dažniausiai efektyviausia priemonė. Renkantis valiklį, verta atkreipti dėmesį į gamintojo nurodymus ir įsitikinti, kad jis tinka automobilio dažams.
Be specializuotų valiklių, kartais naudojamos ir buityje randamos priemonės, tačiau su jomis reikia elgtis atsargiau:
- WD-40: Šis universalus tepalas/valiklis dažnai minimas kaip efektyvi priemonė bitumui tirpinti. Jis yra palyginti saugus daugumai dažų paviršių, tačiau prieš naudojant ant didelio ploto, verta išbandyti mažiau matomoje vietoje. WD-40 taip pat yra riebus, todėl po valymo reikės papildomai nuvalyti jo likučius.
- Žibalas arba dyzelinas: Šios priemonės taip pat tirpdo bitumą, tačiau yra agresyvesnės dažams ir lakui, ypač jei paliekamos ilgesniam laikui. Jos taip pat turi stiprų kvapą ir yra degios. Naudoti reikėtų tik esant būtinybei, labai atsargiai, trumpai ir nedideliame plote, išbandžius nepastebimoje vietoje. Po naudojimo būtina kruopščiai nuplauti vandeniu su šampūnu.
- Sviestas, margarinas ar augalinis aliejus: Riebalai gali padėti suminkštinti bitumo dėmes, ypač jei jos nedidelės ir šviežios. Tai bene saugiausias būdas dažams, tačiau mažiausiai efektyvus, ypač senesnėms ar didesnėms dėmėms. Užtepkite riebalų ant dėmės, palikite kelioms valandoms (geriausia ne saulėje), tada bandykite švelniai nuvalyti minkšta šluoste.
- Molis (Clay bar): Specialus automobilio valymo molis gali padėti pašalinti smulkias bitumo daleles ir kitus prikepusius nešvarumus nuo lako paviršiaus, tačiau jis skirtas labiau galutiniam paviršiaus valymui ir paruošimui vaškuoti, o ne didelių bitumo dėmių šalinimui. Naudojant molį, būtina naudoti specialų slydimo skystį.
Ko Nereikėtų Naudoti: Venkite acetono, skiediklių dažams, stabdžių skysčio ar kitų agresyvių tirpiklių, nes jie beveik garantuotai pažeis dažus. Taip pat nenaudokite aštrių daiktų (peilių, grandiklių) ar šiurkščių kempinių (pvz., indų plovimui skirtos šiurkščiosios pusės), nes subraižysite laką.
3. Valymo Procesas
Pasirinkę tinkamą priemonę, laikykitės šių žingsnių:
- Užpurkškite arba užtepkite valiklį tiesiai ant bitumo dėmės. Stenkitės, kad priemonė nepatektų ant guminių ar plastikinių detalių, nebent gamintojas nurodo, kad tai saugu.
- Palaukite kelias minutes (pagal valiklio instrukciją), kol priemonė pradės tirpinti bitumą. Pamatysite, kaip dėmė pradeda „bėgti“ ar minkštėti.
- Švelniai nuvalykite bitumą minkšta mikropluošto šluoste. Svarbu – netrinkite stipriai! Jei dėmė nenusivalo lengvai, užpurkškite valiklio dar kartą ir palaukite ilgiau. Galima švelniai „pakelti“ atšokusį bitumą šluoste.
- Jei dėmių daug, dažnai keiskite šluostės pusę arba naudokite kelias šluostes, kad neišnešiotumėte bitumo ant švaraus paviršiaus.
- Nuvalę visas dėmes, tą vietą dar kartą kruopščiai nuplaukite vandeniu su automobilių šampūnu, kad pašalintumėte valiklio likučius.
4. Paviršiaus Apsauga (Vaškavimas)
Bitumo valikliai, net ir patys švelniausi, kartu su bitumu gali pašalinti ir dalį automobilio lako apsauginio sluoksnio (pvz., vaško). Todėl po valymo labai rekomenduojama nuvalytas vietas (o geriausia – visą automobilį) padengti apsauginiu vašku. Vaškas ne tik atkurs lako blizgesį ir apsaugą, bet ir ateityje šiek tiek palengvins bitumo ar kitų nešvarumų valymą.
Kaip Išvengti Bitumo Dėmių?
Nors visiškai išvengti bitumo dėmių, ypač vasarą, yra sudėtinga, galite sumažinti riziką:
- Venkite šviežiai remontuojamų ruožų: Jei įmanoma, rinkitės kitą maršrutą arba važiuokite per remontuojamą atkarpą labai lėtai ir atsargiai. Atkreipkite dėmesį į kelio ženklus, įspėjančius apie kelio darbus ar pažliugusią dangą.
- Sumažinkite greitį karštomis dienomis: Važiuojant lėčiau, ratai mažiau „išsviedžia“ suminkštėjusio bitumo daleles.
- Laikykitės didesnio atstumo: Ypač važiuodami paskui sunkvežimius ar kitus automobilius remontuojamame ruože – taip sumažinsite tikimybę, kad bitumas nuo jų ratų pateks ant jūsų automobilio.
- Reguliariai vaškuokite automobilį: Kaip minėta, vaškuotas paviršius yra slidesnis, todėl prie jo sunkiau kimba nešvarumai, įskaitant bitumą, o vėliau juos lengviau nuvalyti.
- Apsvarstykite apsaugines plėveles: Ypač jautrioms vietoms (priekinis buferis, variklio gaubto priekis, slenksčiai) galima klijuoti skaidrias apsaugines poliuretano plėveles (PPF), kurios apsaugo dažus ne tik nuo bitumo, bet ir nuo akmenukų.
Aplinkosauginiai Aspektai
Nors bitumas yra naftos produktas, jo poveikis aplinkai vertinamas nevienareikšmiškai. Pati asfalto gamyba yra energijai imlus procesas. Tačiau asfaltas yra viena labiausiai perdirbamų statybinių medžiagų pasaulyje. Senas asfaltas gali būti susmulkinamas ir panaudojamas naujų asfaltbetonio mišinių gamybai, taip taupant gamtinius išteklius (skaldą, bitumą) ir energiją. Lietuvoje taip pat vis daugiau dėmesio skiriama asfalto perdirbimui.
Kalbant apie bitumo valiklius, daugelis jų yra pagaminti tirpiklių pagrindu, todėl naudojant juos svarbu laikytis saugumo reikalavimų ir vengti patekimo į aplinką (pvz., nenaudoti prie vandens telkinių, nepilti ant žemės). Rinkoje atsiranda ir ekologiškesnių, biologiškai skaidžių valiklių alternatyvų.
Išvados
Bitumo dėmės ant automobilio – nemaloni, bet dažna vasaros sezono problema, susijusi su aukšta temperatūra ir kelio remonto darbais. Nors jos gali atrodyti tik kaip estetinė bėda, svarbu jas pašalinti kuo greičiau, kad būtų išvengta galimos žalos automobilio dažams. Valymui geriausia naudoti specializuotus bitumo valiklius, laikantis gamintojo instrukcijų ir saugumo reikalavimų. Svarbiausia – valyti švelniai, netrinti ir nenaudoti abrazyvinių priemonių ar aštrių įrankių. Po valymo rekomenduojama atnaujinti automobilio apsauginį vaško sluoksnį. Nors visiškai išvengti bitumo sunku, atsargus vairavimas remontuojamuose ruožuose, greičio mažinimas karštomis dienomis ir reguliari automobilio priežiūra gali padėti sumažinti šių nemalonių dėmių atsiradimo tikimybę.