Daugelis Lietuvos gyventojų dar puikiai prisimena laikus, kai norint patekti į parduotuvę, kavinę ar renginį, reikėjo parodyti Galimybių Pasą telefone. Šis skaitmeninis dokumentas tapo neatsiejama kasdienybės dalimi COVID-19 pandemijos įkarštyje. Natūralu, kad ir dabar gali kilti klausimas: kaip atsisiųsti Galimybių Pasą į telefoną? Tačiau atsakymas šiandien yra paprastas, nors galbūt ir ne toks, kokio tikėjotės – Galimybių Pasas Lietuvoje nebenaudojamas ir jo atsisiųsti nebeįmanoma.
Šiame straipsnyje detaliai panagrinėsime, kodėl Galimybių Paso nebeliko, kokį vaidmenį jis atliko, ir svarbiausia – kokios skaitmeninės sveikatos paslaugos bei dokumentai yra aktualūs Lietuvos gyventojams šiandien, ypač kalbant apie prieigą per eSveikata sistemą.
Trumpa Galimybių Paso Istorija: Atsakas į Pandemiją
Galimybių Pasas buvo įvestas Lietuvoje 2021 metų gegužės mėnesį kaip priemonė valdyti COVID-19 pandemijos plitimą ir skatinti visuomenės vakcinaciją. Tai buvo nacionalinis skaitmeninis (arba popierinis) dokumentas, patvirtinantis vieną iš trijų sąlygų:
- Asmuo buvo pilnai paskiepytas nuo COVID-19 pagal tuo metu galiojusią schemą.
- Asmuo buvo persirgęs COVID-19 liga ir nuo diagnozės patvirtinimo nebuvo praėjęs nustatytas laikotarpis.
- Asmuo turėjo neigiamą COVID-19 testo (PGR arba antigeno) rezultatą, atliktą per nustatytą trumpą laikotarpį.
Šis dokumentas buvo generuojamas per nacionalinę eSveikata sistemą (esveikata.lt) ir galėjo būti atsisiunčiamas PDF formatu arba rodomas tiesiogiai prisijungus prie sistemos per naršyklę telefone. Daugelis žmonių rinkosi patogiausią būdą – išsisaugoti PDF failą savo išmaniajame įrenginyje arba netgi pasidaryti ekrano nuotrauką, kad dokumentą būtų galima greitai parodyti tikrintojams.

Galimybių Paso turėjimas tam tikrais laikotarpiais buvo būtina sąlyga norint naudotis įvairiomis paslaugomis: lankytis maitinimo įstaigose viduje, dalyvauti renginiuose, sporto klubuose, grožio salonuose, kartais net didesnėse parduotuvėse. Tai sukėlė nemažai diskusijų visuomenėje, tačiau tuo metu buvo laikoma svarbia priemone, leidžiančia verslams veikti ir mažinti viruso plitimo riziką.
Kodėl Galimybių Paso Nebeliko?
Pandemijos situacijai keičiantis, gerėjant epidemiologinei būklei, didėjant paskiepytų ir persirgusių gyventojų skaičiui bei atsirandant naujoms viruso atmainoms, kurių plitimo vakcinos nebesustabdė taip efektyviai (nors ir toliau saugojo nuo sunkių ligos formų), Galimybių Paso reikalavimai buvo palaipsniui švelninami.
Galiausiai, 2022 metų gegužės 1 dieną, Lietuvos Respublikos Vyriausybė priėmė sprendimą visiškai atšaukti Galimybių Paso reikalavimą visoms veikloms šalies viduje. Pagrindinės šio sprendimo priežastys buvo kelios:
- Stabilizavusis epidemiologinė situacija ir sumažėjęs krūvis sveikatos apsaugos sistemai.
- Didelė dalis visuomenės įgijo imunitetą (skiepais ar persirgimu).
- Pasikeitęs viruso pobūdis (pvz., Omikron atmaina dažniau lėmė lengvesnę ligos eigą).
- Siekinys grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo ir mažinti apribojimus gyventojams bei verslui.
- Tarptautinė praktika – daugelis Europos šalių taip pat palaipsniui naikino panašius nacionalinius sertifikatus.
Nuo tos dienos Galimybių Pasas tapo nebeaktualiu dokumentu Lietuvos vidaus gyvenime. Nors pati generavimo funkcija eSveikata sistemoje kurį laiką dar galėjo būti techniškai pasiekiama, dokumentas nebeturėjo jokios teisinės galios ir jo niekas nebetikrino. Šiuo metu (2025 m.) Galimybių Paso kaip atskiro nacionalinio dokumento eSveikatoje neberasite ir, žinoma, negalėsite atsisiųsti.
ES Skaitmeninis COVID Pažymėjimas: Ar Jis Vis Dar Reikalingas?
Nors nacionalinis Galimybių Pasas yra praeitis, verta paminėti kitą svarbų dokumentą, kuris buvo naudojamas pandemijos metu ir tebėra techniškai prieinamas per eSveikata – tai ES Skaitmeninis COVID Pažymėjimas (EUDCC – EU Digital COVID Certificate).
Šis pažymėjimas buvo sukurtas Europos Sąjungos lygiu, siekiant palengvinti laisvą judėjimą tarp ES šalių narių pandemijos metu. Jis veikė panašiu principu kaip ir Galimybių Pasas, patvirtindamas vakcinaciją, persirgimą ar neigiamą testo rezultatą, tačiau turėjo vieningą formatą ir QR kodą, pripažįstamą visose ES bei kai kuriose kitose prie sistemos prisijungusiose šalyse.
Kaip atsisiųsti ES Skaitmeninį COVID Pažymėjimą (jei jo prireiktų)?
Nors dauguma kelionių apribojimų Europoje ir pasaulyje yra panaikinti, teoriškai gali pasitaikyti situacijų (nors jos tampa vis retesnės), kai tam tikra šalis ar, pavyzdžiui, oro linijų bendrovė gali paprašyti pateikti vakcinacijos ar persirgimo įrodymą. Tokiu atveju ES Skaitmeninis COVID Pažymėjimas vis dar gali būti sugeneruojamas per eSveikata portalą:
- Prisijunkite prie eSveikata: Eikite į svetainę
www.esveikata.lt
. Prisijungti galite naudodami vieną iš saugių būdų:- Elektroninė bankininkystė.
- Mobilusis parašas.
- Elektroninis parašas (pvz., asmens tapatybės kortelė su lustu ir skaitytuvu).
- Smart-ID.
- Raskite pažymėjimų skiltį: Prisijungus prie savo paskyros, ieškokite skilties, susijusios su COVID-19 pažymėjimais ar vakcinacija. Tiksli vieta meniu gali šiek tiek keistis, tačiau paprastai ji būna aiškiai pažymėta. Dažnai ji vadinasi panašiai kaip „Mano COVID pažymėjimai” arba „Skiepai”.
- Sugeneruokite pažymėjimą: Sistemoje turėtumėte matyti įrašus apie savo vakcinacijas ar persirgimo faktą (jei tokie duomenys yra įvesti jūsų sveikatos istorijoje). Pasirinkite norimą pažymėjimą (dažniausiai aktualiausias būna vakcinacijos pažymėjimas) ir spustelėkite generavimo mygtuką.
- Atsisiųskite arba peržiūrėkite: Sistema sugeneruos ES Skaitmeninį COVID Pažymėjimą PDF formatu. Jį galėsite atsisiųsti į savo kompiuterį ar telefoną, atsispausdinti arba tiesiog peržiūrėti ekrane. Pažymėjime bus QR kodas ir pagrindinė informacija lietuvių bei anglų kalbomis.
Svarbu pabrėžti: Prieš kelionę visada pasitikrinkite naujausius tos šalies, į kurią vykstate, reikalavimus oficialiuose šaltiniuose (pvz., Užsienio reikalų ministerijos svetainėje Keliauk Saugiai, tos šalies ambasados ar sveikatos institucijų puslapiuose). Daugeliu atvejų jokių COVID pažymėjimų nebereikia.
eSveikata Portalas: Daugiau Nei Tik COVID Pažymėjimai
Nors Galimybių Paso era baigėsi, eSveikata portalas išlieka nepaprastai svarbia ir naudinga platforma kiekvienam Lietuvos gyventojui. Tai vartai į jūsų skaitmeninę sveikatos istoriją ir įvairias elektronines paslaugas. Pamirškime pandeminius dokumentus ir pažvelkime, ką dar galite rasti ir atlikti per eSveikata:
- Peržiūrėti savo sveikatos įrašus: Galite matyti gydytojų apsilankymų įrašus, diagnozes, atliktų tyrimų rezultatus (pvz., kraujo tyrimus, radiologinius tyrimus), siuntimus pas specialistus.
- Tvarkyti elektroninius receptus: Matysite jums išrašytus elektroninius receptus, jų galiojimo laiką, galėsite juos parodyti vaistinėje (nors dažniausiai užtenka asmens dokumento).
- Registruotis pas gydytojus: Prie eSveikata prijungta Išankstinė Pacientų Registracijos (IPR) sistema leidžia užsiregistruoti vizitui pas šeimos gydytoją ar specialistą (jei jūsų gydymo įstaiga teikia tokią galimybę).
- Gauti nedarbingumo pažymėjimus: Elektroniniai nedarbingumo pažymėjimai automatiškai perduodami Sodrai, bet juos galite peržiūrėti ir eSveikata sistemoje.
- Tvarkyti vaiko sveikatos duomenis: Tėvai ar globėjai gali prisijungti prie savo vaikų (iki 16 metų) eSveikata paskyrų ir matyti jų sveikatos informaciją, skiepus, receptus.
- Pateikti prašymus ir sutikimus: Galima teikti prašymus dėl tam tikrų sveikatos paslaugų ar tvarkyti sutikimus dėl duomenų naudojimo.
- Peržiūrėti skiepų istoriją: Sistemoje kaupiama informacija ne tik apie COVID-19, bet ir apie kitus planinius ar rekomenduojamus skiepus.
Kaip Patogiai Naudotis eSveikata Telefone?
Nors nėra specialios mobiliosios programėlės, skirtos būtent eSveikata portalui, juo puikiai galima naudotis per mobiliojo telefono interneto naršyklę (pvz., Chrome, Safari, Firefox). Svetainė esveikata.lt
yra pritaikyta mobiliesiems įrenginiams, todėl vaizdas prisitaiko prie mažesnio ekrano.
Pagrindiniai žingsniai norint naudotis eSveikata telefone:
- Atidarykite interneto naršyklę savo telefone.
- Adreso laukelyje įveskite
www.esveikata.lt
. - Spauskite prisijungimo mygtuką.
- Pasirinkite jums patogų prisijungimo būdą (mobilusis parašas arba Smart-ID yra ypač patogūs naudojant telefone).
- Patvirtinkite tapatybę pagal pasirinkto būdo instrukcijas.
- Prisijungę galėsite naršyti po sistemą ir naudotis jos funkcijomis.
Jei dažnai naudojatės eSveikata, galite išsisaugoti svetainės nuorodą telefono pagrindiniame ekrane, kad ją pasiektumėte greičiau, panašiai kaip programėlę.
Skaitmeninės Tapatybės Svarba ir Saugumas
Prisijungimas prie eSveikata, kaip ir prie daugelio kitų valstybinių elektroninių paslaugų (pvz., Sodra, VMI, Registrų centras), reikalauja patikimo tapatybės patvirtinimo būdo. Tai užtikrina, kad prie jūsų jautrių sveikatos duomenų galėtumėte prieiti tik jūs.
Populiariausi ir saugiausi būdai Lietuvoje yra:
- Mobilusis parašas: Teikiamas mobiliojo ryšio operatorių, susiejamas su jūsų SIM kortele. Leidžia pasirašyti dokumentus ir jungtis prie sistemų naudojant specialų sPIN kodą telefone.
- Smart-ID: Nemokama mobilioji programėlė, kurią susiejus su savo tapatybe galima naudoti prisijungimui prie įvairių el. paslaugų įvedant PIN kodus programėlėje. Reikalingas interneto ryšys.
- Elektroninė bankininkystė: Galimybė jungtis per savo banko paskyrą, patvirtinant tapatybę banko priemonėmis (kodų kortelės, generatoriai, programėlės).
- Elektroninis parašas asmens tapatybės kortelėje: Reikalauja lustinės kortelės ir specialaus skaitytuvo, prijungto prie kompiuterio.
Labai svarbu saugoti savo prisijungimo duomenis (PIN kodus, slaptažodžius) ir niekam jų neatskleisti. Taip pat svarbu naudoti saugius interneto ryšius jungiantis prie tokių svarbių sistemų kaip eSveikata, ypač jei tai darote viešose vietose.
Išvados: Žvilgsnis į Ateitį
Galimybių Pasas buvo laikinas, bet reikšmingas skaitmeninis įrankis, padėjęs Lietuvai naviguoti sudėtingu pandemijos laikotarpiu. Nors jo atsisiųsti ir naudoti nebegalima, ši patirtis paspartino daugelio gyventojų pažintį su skaitmeninėmis valstybės paslaugomis, ypač su eSveikata portalu.
Šiandien eSveikata yra daug daugiau nei tik buvusi COVID pažymėjimų saugykla. Tai centralizuota sistema, suteikianti prieigą prie svarbiausios asmeninės sveikatos informacijos ir leidžianti patogiai tvarkyti daugelį su sveikata susijusių reikalų. Nors ES Skaitmeninis COVID Pažymėjimas techniškai vis dar gali būti sugeneruojamas, jo praktinis poreikis yra minimalus.
Vietoje klausimo „kaip atsisiųsti Galimybių Pasą”, šiandien kur kas aktualesni klausimai yra: „kaip efektyviai naudotis eSveikata portalu?”, „kaip užtikrinti savo skaitmeninių sveikatos duomenų saugumą?”, „kokias naujas galimybes suteikia skaitmeninė sveikata?”. Atsakymai į šiuos klausimus padės ne tik geriau rūpintis savo sveikata, bet ir sklandžiau naudotis nuolat tobulėjančiomis elektroninėmis paslaugomis Lietuvoje.
Tad nors Galimybių Paso PDF failo telefone nebeturėsite, skatiname aktyviai naudotis eSveikata portalu per naršyklę – tai modernus ir patogus būdas tvarkyti savo sveikatos reikalus skaitmeniniame amžiuje.